II NIEDZIELA ZWYKŁA – 17 stycznia 2021r.

 • Obchodzimy dziś Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce, który w tym roku odbywa się pod hasłem ,,Życie i śmierć. Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście”. W naszej parafii w obchody te wpiszemy się dzisiejszą Mszą Świętą o godz. 18.00, w czasie, której będzie można usłyszeć melodie i pieśni hebrajskie oraz okolicznościowe kazanie nawiązujące do dialogu katolicko-żydowskiego wygłoszone przez ks. Jakuba, naszego wikariusza.
 • Bardzo dziękujemy tym wszystkim rodzinom, które w minionym tygodniu uczestniczyły w wieczornych Mszach świętych z błogosławieństwem kolędowym. Bóg zapłać za Wasze świadectwo życia, modlitwę i ofiary składane w kopertach przy tej okazji na rzecz naszej parafii. W tym tygodniu zapraszamy kolejne rodziny do wspólnej modlitwy przed kopią cudownego obrazu Św. Józefa i Świętej Rodziny z Narodowego Sanktuarium w Kaliszu.
 • Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę na fundusz remontowy naszej parafii.
 • W poniedziałek 18 stycznia rozpoczyna się w Kościele Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, który zakończy się w poniedziałek 25 stycznia świętem Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła. Pamiętajmy w swoich modlitwach o tej intencji.
 • Msza św. w intencji zmarłych wymienianych w wypominkach rocznych zostanie odprawiona w najbliższy czwartek o godz. 18.00. Wszystkich parafian, którzy pragną modlić się za swoich bliskich zmarłych zapraszamy już jednak na godz. 17.15, gdyż przed Najświętszym Sakramentem rozpoczniemy odczytywanie zapisanych imion i nazwisk zmarłych i odmówimy „dziesiątkę” różańca.
 • W najbliższy czwartek na wieczorną Mszę św. o godz. 18.00 zapraszamy też Szanowne Babcie, Szanownych Dzidków, a szczególnie wszystkich którzy pragną w modlitwie dziękować Panu Bogu za swoje Babcie i Dziadków i prosić dla nich o potrzebne łaski i zdrowie na każdy dzień ich życia, a dla zmarłych o radość nieba.
 • Ciężko ci wrócić po feriach w rytm szkolny…? Przyjdź na spotkanie wspólnoty młodzieżowej „MŁODY SYCÓW P&P” w piątek 22 stycznia o godz. 19.00 w salce parafialnej. Zobaczymy co da się zrobić.
 • Z ustanowienia Ojca Świętego Franciszka, przyszła niedziela będzie obchodzona w całym Kościele jako Niedziela Słowa Bożego. W związku z tym chcemy jako duszpasterze zaprosić Was Kochani Parafianie do wspólnego czytania i słuchania Słowa Bożego. Od przyszłej niedzieli przez cały kolejny tydzień (w dniach 24-30 stycznia) codziennie o godz. 17.45 będziemy w kościele czytać Pismo Święte. Z tego też względu wszystkich Lektorów i osoby chętne do czytania zapraszamy na spotkanie jutro, w poniedziałek po wieczornej Mszy św. w salce parafialnej.
 • W przyszłą niedzielę 24 stycznia, zgodnie z zaleceniem Konferencji Episkopatu Polski przed kościołem będą zbierane ofiary na pomoc poszkodowanym mieszkańcom Chorwacji, którzy ucierpieli w skutek trzęsienia ziemi.
 • Dzieci przygotowujące się do I Komunii Św. i ich rodziców informujemy, że poświęcenie ich świec wraz z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych odbędzie się 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej.
 • Każdego dnia o godz. 15.00 – w Godzinie Miłosierdzia zapraszamy do wspólnej modlitwy w kościele parafialnym, w czasie której możemy usłyszeć kolejny fragment „Dzienniczka” Św. S. Faustyny Kowalskiej.
 • W zakrystii i przed kościołem do nabycia nowy numer Opiekuna, Gościa Niedzielnego i naszej parafialnej gazetki Głos Apostołów.
 • Przypominamy i prosimy wszystkich parafian, którzy uczestniczą w ciągu tygodnia w Mszach św., aby zajmować w kościele miejsca najpierw z przodu w głównej nawie świątyni, gdyż w tych ławkach jest włączane ogrzewanie.
 • Już teraz informujemy, że w niedzielę – 31 stycznia w naszej świątyni o godz. 13.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Księży Biskupów i z udziałem przedstawicieli Polaków na Wschodzie. Ta Msza św. już tradycyjnie będzie transmitowana na cały świat przez TV Polonia. W tym roku Mszą św. rozpocznie się XVIII Ogólnopolski Koncert Charytatywny na rzecz pomocy Rodakom na Wschodzie – Syców 2021.
 • Wszystkim którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, bądź jubileusze składamy najserdeczniejsze życzenia.
 • W naszej diecezji czcimy szczególnie św. Józefa Oblubieńca NMP, Opiekuna Zbawiciela, który jest patronem diecezji. W tych dniach naszym modlitwom towarzyszy obraz Świętego Józefa, który przed laty peregrynował po wszystkich parafiach naszej diecezji (od sierpnia 1993 roku do czerwca 1996r.), a następnie został umieszczony w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu. Niech Święty Józef gromadzi nas wokół siebie, tak jak przed laty. On pragnie wspierać wszystkich, którym jest ciężko, pomóc budować święte rodziny i odczytywać znaki naszych czasów. Jemu na nowo z wiarą powierzmy dręczące nas biedy i problemy, bo jak śpiewamy w jednej z pieśni: „Szczęśliwy, kto sobie Patrona – Józefa ma za opiekuna! Nie zginie…”. 8 grudnia papież Franciszek obwieścił światu, że dla uczczenia 150-tej rocznicy ogłoszenia Św. Józefa Patronem Kościoła Katolickiego ustanawia (od 08.12.2020 do 08.12.2021) Rok Świętego Józefa, w którym wszyscy wierni będą mogli na jego wzór wzmacniać codziennie własne życie wiary, w pełni realizując wolę Bożą. Zapraszamy do modlitwy przez wstawiennictwo św. Józefa.

ks. Proboszcz Rafał Kopis

PLAN SPOTKAŃ KOLĘDOWYCH 

Całe rodziny i wszystkich parafian, mieszkujących w danej miejscowości, czy przy wskazanej ulicy zapraszamy na wieczorną Mszę św. o godz. 18.00 połączoną z nabożeństwem kolędowym ku czci św. Józefa i Świętej Rodziny.

W czasie tych wieczornych spotkań każda rodzina otrzyma przygotowany obrazek Św. Józefa (Świętej Rodziny) z aktem zawierzenia rodzin naszej parafii, parafialny folder kolędowy i książeczkę kolędową, a także będzie można złożyć tradycyjną ofiarę w kopercie na inwestycje w naszej parafii.

18 STYCZNIA – ul. Matejki;

19 STYCZNIA – ul. Kusocińskiego, Broniewskiego i Norwida;

20 STYCZNIA – ul. Reymonta, Sucharskiego, Nowowiejska, Słowackiego, Konopnickiej, Robotnicza i Rzemieślnicza;

21 STYCZNIA – ul. Mickiewicza, Garncarska i Waryńskiego;

22 STYCZNIA – Plac Wolności, ul. Jana Pawła II, Ks. Rudy, Wojska Polskiego, Środkowa, Wałowa i Aleja nad Wałem.

23 STYCZNIA DODATKOWA MSZA ŚW. KOLĘDOWA dla wszystkich, którym wcześniej nie udało się dotrzeć na wspólną modlitwę.

Jeśli wskazany wieczór nie pasuje, aby przyjść całą rodziną na Mszę św., to zachęcamy w dowolnie wybranym innym dniu, aby zawierzyć siebie i całą Rodziną Panu Bogu przez ręce Św. Józefa.

 

DYSPENSA

Mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie zdrowia i życia, udzielam (zgodnie z kanonami: 87 §1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego) dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane do dnia 31 stycznia 2021 roku wszystkim wiernym diecezji kaliskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej i w uroczystości we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie korzystających z dyspensy zachęcam do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych.

Zachęcam również, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, i do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Abp Grzegorz Ryś – Administrator Apostolski Diecezji Kaliskiej