XIX Niedziela Okresu Zwykłego – 9 sierpnia 2020r.

 1. Bóg zapłać za ofiary składane dziś w II niedzielę miesiąca, na fundusz remontowy naszej parafii, a w szczególności na rozpoczętą renowację ołtarza, ambony i krzyża w kościele Św. Marka.
 2. Przypominamy że miesiąc sierpień jest miesiącem trzeźwości i modlitwy o trzeźwość w naszej ojczyźnie. Zachęcamy do powstrzymania się w tym czasie od napojów alkoholowych i innych używek. Przed ołtarzem na stoliku jest wyłożona Parafialna Księga Abstynencji, do której można się wpisać ofiarując swój dar abstynencji od alkoholu i modlitwę za osoby uzależnione i cierpiące z powodu nałogu.
 3. Bardzo dziękujemy wszystkim drogim Parafianom i miłym Gościom, którzy w miniony wtorek, 4 sierpnia znaleźli czas by modlić się w naszym parafialnym kościele w czasie całodziennej Adoracja Najświętszego Sakramentu.
 4. Uwaga rodzice dzieci, które przygotowują się do I Komunii Św. Dziś jak i w przez najbliższe niedziele: 16 i 23 sierpnia po Mszy św. o godz. 11.30 wspólna nauka śpiewu na uroczystość I Komunii i uzgodnienia organizacyjne.
 5. W tym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy przeżywać:
 • W poniedziałek – święto Św. Wawrzyńca, diakona i męczennika;
 • We wtorek – wspomnienie Św. Klary, dziewicy;
 • W piątek – Św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika;
 1. W czwartek przypada 13-ty dzień miesiąca, a więc – Dzień Fatimski. Nabożeństwo ku czci Matki Bożej z procesją wokół kościoła zostanie odprawione po wieczornej Mszy św. rozpoczynającej się o godz. 18.00. Czcicieli Matki Bożej serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 2. W sobotę Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Matki Bożej Zielnej. Msze św. w Sycowie jak i w kościołach filialnych według porządku niedzielnego. Na wszystkich Mszach św. będziemy błogosławić i święcić przynoszone do kościoła wiązanki zbóż, kwiatów i ziół oraz owoce.
 3. Każdego roku wędrując na Jasną Górę pielgrzymi codziennie modlą się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Zapraszamy wszystkich drogich parafian i miłych gości do naszej świątyni już w Godzinie Miłosierdzia. Od poniedziałku do piątku o godz. 15.00 na wspólnej modlitwie będziemy polecać wszystkie intencje, które każdy może napisać na kartce i złożyć do koszyczka przy ołtarzu. Z tej racji Adoracja Najświętszego Sakramentu w naszej świątyni w tym tygodniu codziennie od godz. 15.00.
 4. W przyszłą niedzielę 16 sierpnia w ramach Dnia solidarności z mieszkańcami Bejrutu, którzy ucierpieli w skutek potężnego wybuchu przed kościołem będą zbierane ofiary na pomoc poszkodowanym. Bóg zapłać za otwarte serce.
 5. Zgodnie z apelem władz państwowych i kościelnych przypominamy ponownie i prosimy wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych.
 6. Przed kościołem i w zakrystii jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego.
 7. Sołectwo w Komorowie wraz z mieszkańcami zapraszają wszystkich chętnych do udziału w Letnim Pikniku Powietrznym, który od wczoraj trwa w Komorowie. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, a także będzie możliwość oddania honorowo krwi, która tak bardzo potrzebna jest w okresie wakacji i urlopów. Szczegóły na plakatach.
 8. Wszystkim którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, bądź jubileusze składamy najserdeczniejsze życzenia.

UWAGA PIELGRZYMI!!!

Dziś jeszcze po każdej Mszy św. w zakrystii można się zapisać do naszej Żółto-Zielonej Grupy Sycowskiej. Zapisy dotyczą wszystkich chętnych do pielgrzymowania zarówno:

 • w dzień 13-tego sierpnia – Msza św. w Kłobucku (kiedy to spotykają się wszystkie grupy pielgrzymkowe), by potem wędrować ostatnie kilometry na Jasną Górę do tronu Matki Bożej. Koszt 55zł.
 • w dzień 16-tego sierpnia – Msza św. w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 6.00 i całodzienny marsz do Krzepic. Koszt 85 zł. z noclegiem w Częstochowie z 15/16 sierpnia.
 • I na nasze codzienne spotkania już od poniedziałku do piątku w kościele parafialnym o godz. 18.00. Koszt zapisu 5zł.

Przy zapisie każdy pielgrzym otrzymuje legitymację z identyfikatorem i maseczkę ochronną. Spotkanie organizacyjne dla wyjeżdżających na trasę pielgrzymki we wtorek po wieczornym spotkaniu modlitewnym.

Kochani pamiętajcie, że każdy może choć na jeden dzień dołączyć do naszej Duchowej Pielgrzymki na Jasną Górę, by wraz z Matką Bożą wołać do Boga o miłosierdzie dla nas i całego świata o godz. 15.00, a w czasie wieczornych spotkań o godz. 18.00 karmić się Słowem Bożym i Komunią Świętą, zgłębiając historię życia wiary kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Polski, który w tym roku będzie naszym przewodnikiem na drodze wiary. Konferencje w czasie Mszy św. będzie głosić ks. Łukasz Poczekaj, nasz nowy wikariusz.

 

PROJEKT RENOWACJI OŁTARZA, AMBONY I KRZYŻA
W KOŚCIELE ŚW. MARKA

Nasza Parafia pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie w ubiegłym roku rozpoczęła starania pozyskanie funduszy na renowacją ołtarza, ambony i krzyża zawieszonego nad wejściem do zakrystii w kościele Świętego Marka, w ramach projektu: „Święty Marek, kościół pw. Św. Marka: prace konserwatorskie przy zabytkowym wyposażeniu kościoła – ołtarzu głównym, krucyfiksie oraz ambonie”. Jest to program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020 Ochrona zabytków.

Dnia 9 kwietnia 2020 roku Parafia została poinformowana o przyznaniu (na etapie odwoławczym po pierwszych rozstrzygnięciach) dofinansowania na realizację wskazanego projektu w wysokości 250 000,00 zł.

Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy swoją pracą i staraniami przyczynili się do tego, abyśmy otrzymali to dofinansowanie z MKiDN.

Kwota o którą wnioskowaliśmy do Ministerstwa Kultury była znacznie wyższa, i dlatego ta, którą otrzymaliśmy jest niewystarczająca na całość zamierzonych prac, gdyż koszt przygotowania wniosku, koszty związane z dokumentacją i wreszcie prace konserwatorskie według kosztorysów, które zostały złożone do zatwierdzenia przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu łącznie zostały wycenione na ok. 345 tys. zł. ale i tak mamy wielką radość w sercu z otrzymanej dotacji i za nią dziękujemy Panu Bogu i św. Markowi.

W ostatnim czasie wystąpiłem z wnioskiem do Urzędu Miasta i Gminy w Sycowie, o pomoc i wsparcie w sfinansowaniu całości prac, jednak wiemy jak w tym czasie epidemii trudno o środki finansowe z budżetów samorządowych, a brakuje ok. 95 tys. zł., nam  dlatego zwracam się o wasze wsparcie i wszelką pomoc finansową.

Jeśli mógłbyś wesprzeć to dzieło (jako firma, instytucja, czy osoba prywatna), aby ołtarz Św. Marka i inne zabytki ruchome mogły znowu wyglądać pięknie to już teraz bardzo DZIĘKUJĘ.

Ofiary można wpłacać na konto parafialne z dopiskiem Święty Marek – numer jest podany na stronie głównej, bądź zapraszam do osobistego kontaktu.

ks. Proboszcz Rafał Kopis