XXIX Niedziela Okresu Zwykłego – 18 października 2020r.

 1. Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę na pokrycie kosztów związanych z trwającą renowacją ołtarza, ambony i krzyża w kościele Św. Marka. Dziękujemy też za wszystkie ofiary składane na utrzymanie naszej parafii i na daninę parafialną i diecezjalną. Dziś przed kościołem zbieramy ofiary na Stypendialny Fundusz Papieski jak również na Misje, gdyż rozpoczynamy Tydzień Misyjny.
 1. Dziś w liturgii Kościoła przypada wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty, który jest patronem naszego księdze wikariusza Łukasza. Msza św. dziękczynno-błagalna z racji imienin w intencji ks. Łukasza zostanie odprawiona o godz. 10.15. Zapraszamy do udziału w tej Mszy św.
 1. Dziś też o godz. 15.00 dodatkowa Msza św. dla rodziców i dzieci klas III, które w przyszłym roku przystąpią do I Komunii Św. Msza św. połączona będzie z obrzędem poświęcenia
  i przekazania przez rodziców dzieciom różańców.
 1. Dziś o godz. 13.00 w TV Polonia transmisja Mszy św. z katedry p.w. Niepokalanego Serca NMP z Irkucka, w ramach obchodów Dnia Papieskiego organizowanego przez pana konsula Krzysztofa Świderka, pochodzącego z naszej parafii. Zachęcamy do uczestniczenia w tej transmisji.
 1. Zachęcamy do udziału w codziennym Nabożeństwie Różańcowym:
 • w kościele parafialnym modlitwa różańcowa codziennie dla wszystkich o godz. 17.20 (uczniów klas VI-VIII i młodzież zapraszamy szczególnie w czwartek, dzieci z klas I-V zapraszamy szczególnie w piątek,), po różańcu Msza św. o godz. 18.00.
 • w Ślizowie: w poniedziałki i środy o godz. 17.00 Msza św., a następnie Różaniec
 • w Działoszy: we wtorki i czwartki o godz.17.00 Msza św. i następnie Różaniec.
 1. Jutro, w poniedziałek 19 października od godz. 9.00 sprzątanie kościoła. Zapraszamy wszystkich, którym czas, siły i możliwości pozwalają, aby włączyli się w to pokorne działo by nasza świątynia wyglądała pięknie.
 1. Spotkanie kandydatów do bierzmowania – grupa Św. Mateusza, w czwartek 22 października – o godz. 18.00 Msza św. i spotkanie.
 1. Kolejna próba parafialnego chórku dziecięcego „Boże Niezapominajki” w piątek po wieczornej Mszy św. Zapraszamy dzieci, które swoim śpiewem chcą chwalić Pana Boga.
 1. Zapraszamy na spotkania młodzieżowe w piątek 23 października o godz. 19.00 do salki przy kościele.
 1. W sobotę 24 października po wieczornej Mszy św. wszystkich parafian i gości zapraszamy na Adorację i modlitewne czuwanie ze Św. Janem Pawłem II.
 1. W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.30 do grona ministrantów zostanie uroczyście włączonych dwóch kandydatów. Zapraszamy też kolejnych chłopców do służby przy ołtarzu.
 1. Adoracja Najświętszego Sakramentu w naszej świątyni codziennie od godz. 15.00.
 1. Przed kościołem i w zakrystii jest do nabycia Opiekun, nowy numer Gościa Niedzielnego i kolejny numer naszej gazetki parafialnej: „Głos Apostołów”.
 1. W zakrystii i przed kościołem jest jeszcze do nabycia Kalendarz Diecezjalny na nowy 2021r., zatytułowany „Prymas Tysiąclecia w Diecezji Kaliskiej”. Cena kalendarza to 6 zł – pamiętajmy, że jest to cegiełka na nasze Seminarium Duchowne w Kaliszu.
 1. Bardzo dziękujemy pani Justynie z Kwiaciarni „Justyna” z Krotoszyna, za ofiarowanie przepięknych kwiatów do naszej świątyni.
 1. Zgodnie z zarządzeniem władz państwowych i kościelnych wszyscy wierni zobowiązani są do przestrzegania zaleceń służb sanitarnych, prosimy o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych, zarówno w kościele parafialnym jak i w kościołach filialnych. Prosimy też o korzystanie z ustawionych przy wejściach do kościoła automatów do dezynfekcji rąk. Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa. Na ten czas jesteśmy w strefie żółtej, a to pozwala nam, aby w mszach i nabożeństwach w kościele uczestniczyła odpowiednia liczba wiernych liczona według wytycznych 1 osoba na 4 m, a co za tym idzie, to patrząc na wielkość naszych świątyń i obecną frekwencję wiernych w kościele, nie ma potrzeby wprowadzać ograniczeń osób.
 1. Ze względu na stan epidemii organizatorzy Historycznej Gry Miejskiej – Bironowie w Sycowie, zostali zmuszeni do przełożenia terminu tego wydarzenia. Również otwarcie wieży naszego kościoła zostało przełożone na inny czas.
 1. Zachęcamy jeszcze do włączenia się w dzieło Różaniec Rodziców za Dzieci. To modlitwa wspólnotowa oparta na schemacie Żywego Różańca. Osoby należące do tego dzieła podejmują modlitwę włączając się w 20-sto osobowe grupy rodziców, zwane Różami. Uczestnik Różańca Rodziców podejmuje modlitwę w intencji swoich dzieci oraz w intencji dzieci pozostałych członków danej róży, a w zamian inni rodzice z tej róży modlą się za jego dzieci. Każdy z rodziców odmawia codziennie jedną dziesiątkę Różańca z przypisaną mu na dany miesiąc tajemnicą. W ten sposób za dzieci tego rodzica odmówiony jest codziennie cały różaniec. Więcej szczegółów znajdziemy na stronie internetowej naszej parafii, w zakładce Różaniec Rodziców. Zapisy w zakrystii po Mszy św. lub u księdza Proboszcza.
 1. Za dwa tygodnie w niedzielę obchodzić będziemy Uroczystość Wszystkich Świętych, a następnie w poniedziałek – 2 listopada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Dzień Zaduszny. Starajmy się uporządkować groby naszych bliskich, pamiętajmy o grobach kapłanów oraz o grobach zaniedbanych. Jest to wyraz naszej wiary w życie wieczne. Tradycyjnie zaś w dniach od 2 – 9 listopada, czyli od poniedziałku 2 listopada będą odprawiane tradycyjne modlitwy oktawalne za zmarłych. Przez osiem dni o godz. 17.15 będzie odmawiany różaniec z wymieniankami, a o godz. 18.00 Msza św. w intencji zmarłych podanych w wymieniankach. Natomiast wymienianki jednorazowe będą w kolejne dni – od 10 do 14 listopada.
  Tak jak w poprzednie lata, będzie jeszcze jedna forma pomocy duszom zmarłym – WYMIENIANKI ROCZNE, jednakże przyjmą one w tym roku innych charakter. Mianowicie każdego miesiąca w III czwartek o godz. 18.00 będzie odprawiana specjalna Msza św. w intencji zmarłych wymienianych w wypominkach rocznych, a następnie po Mszy św. będą odczytywane imiona i nazwiska i odmówimy jeszcze Różaniec, bądź „dziesiątkę” różańca – uzależnione to będzie od ilości wypominek. Może wielu jest przyzwyczajonych do tego co było, jednakże chcemy aby każdy z was znalazł raz w miesiącu czas na Eucharystię (której wartość jest nieoceniona dla dusz zmarłych) i cząstkę różańca, a w ten sposób w niedzielę też będziemy mogli przed porannymi Mszami (o godz. 7.00 i 9.00) śpiewać Godzinki i odmawiać Różaniec, czy Koronkę.
  Na stoliku w kościele są wyłożone kartki, na których wypisujemy imiona i nazwiska naszych zmarłych (wyraźnie, najlepiej literami drukowanymi), za których będziemy się modlić. Na wypominki oktawalne są przygotowane specjalne kartki z datą.  Prosimy też jasno napisać u góry kartki, kiedy będziecie składać wymienianki roczne i wraz z ofiarą składamy je w zakrystii – pamiętajmy że za te dusze zmarłych zostanie odprawionych 11 Mszy św. (począwszy od grudnia). Nie ustawajmy w tej wielkiej modlitwie Kościoła przez cały rok za tych, którzy już odeszli z tego świata, a którzy sobie pomóc już nie mogą.
  Ofiar za wymienianki nie wyznaczamy, liczymy jednak, iż Drodzy Parafianie składając ofiarę będą pamiętali, że znaczącą część ofiar z wymienianek jak co roku przeznaczamy na fundusz remontowy naszej świątyni (remont organów).
 2. Wszystkim którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, bądź jubileusze składamy najserdeczniejsze życzenia.

ks. Proboszcz Rafał Kopis