Niedziela Zesłania Ducha Świętego  – 31 maja 2020r.

 1. Dzisiejsza Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, zwana też w Polsce Zielonymi Świątkami kończy Okres Wielkanocny, jednakże w związku z epidemią Biskup Kaliski dekretem z dnia 29 maja br. wydłużył czas Komunii wielkanocnej w Diecezji Kaliskiej do Święta Podwyższenia Krzyża Świętego, tj. do dnia 14 września 2020 roku.
 2. Jutro w poniedziałek 1 czerwca obchodzimy II dziś Zielonych Świąt, czyli święto NMP Matki Kościoła – to święto podkreśla rolę, jaką Maryja pełni w historii zbawienia i w mistycznym Ciele Chrystusa – Kościele. Dodatkowa Msza św. w kościele parafialnym o godz. 9.00, natomiast w kościołach filialnych w Ślizowie i w Działoszy Msza św. o godz. 17.00. Zapraszamy do uczestnictwa w modlitwie.
 3. Bóg zapałać wszystkim parafianom, którzy uczestniczyli w nabożeństwach majowych i w Apelu Jasnogórskim. Dziś w ostatni dzień maja zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Bożej na ostatni w tym miesiącu Apel Maryjny o godz. 21.00. Niech ta modlitwa stanie się dla każdego z nas okazją, aby powiedzieć Matce Bożej DZIĘKUJĘ za Jej miłość i troskę.
 4. Jutro przypada też Międzynarodowy Dzień Dziecka. Życzymy wszystkim dzieciom, aby ich dzieciństwo było jak najlepsze i aby trwało jak najdłużej. A idąc za słowami Św. Jan Apostoł, który zapisał (1J3, 1-3): „…zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi i rzeczywiście nimi jesteśmy”, niech więc w sercu każdego z nas nieustannie gości dziecięca ufność i miłość do Ojca który jest w niebie i do naszej Matki Maryi.
 5. Miesiąc czerwiec to czas poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Zapraszamy na Nabożeństwa Czerwcowe codziennie o godz. 17.40, w czasie których posłuchamy krótkiego rozważania i będziemy modlić się Litanią do Najświętszego Serca Jezusa.
 6. W czwartek w liturgii Kościoła przypada święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, natomiast w przyszłą niedzielę będziemy przeżywać Uroczystość Najświętszej Trójcy. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 7. Dziękujemy za wszystkie ofiary składane w kościele, bądź wpłacane na konto parafialne na utrzymanie naszej parafii i daninę parafialną i diecezjalną, a także na renowację w kościele Św. Marka. Numer konta podany jest na stronie internetowej parafii.
 8. W tym tygodniu przypada I Czwartek, Piątek i I Sobota miesiąca. Spowiedź św. w I czwartek od godz. 17.00. Z racji I czwartku miesiąca w czasie wieczornej Mszy św. będziemy modlić się za wszystkich kapłanów i siostry zakonne pochodzące z naszej parafii, a także prosząc o nowe i święte powołania do służby Bożej. Zapraszamy wszystkich drogich parafian do tej modlitwy.
 9. W I Piątek miesiąca Spowiedź św. od godz. 15.30, o godz. 16.30 dodatkowa Msza św. na którą zapraszamy dzieci ze szkół podstawowych. Rodziców i Dziadków prosimy oto, aby swoje pociechy własnym przykładem życia zachęcili do Sakramentu Pokuty i Komunii Św., której przyjęcie w tym dniu jest najważniejsze.
 10. Spowiedź św. w kościołach filialnych: w Św. Marku, Ślizowie i Działoszy – w przyszłą niedzielę 7 czerwca, pół godziny przed Mszą św. Nie odkładajmy Sakramentu Pokuty na później…
 11. Młodzież przygotowującą się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania (zarówno tych, którzy zdali egzamin, jak i tych którzy z różnych powodów zostali od niego odsunięci) zapraszamy w I piątek miesiąca do skorzystania z Sakramentu Pokuty i udziału w wieczornej Mszy św. Po Mszy św. obowiązkowe spotkanie w kościele.
 12. Odwiedziny chorych z Najświętszym Sakramentem, w sobotę od godz. 9.00. Zatroszczmy się o wszystkich ludzi chorych i starszych, którym zdrowie nie pozwala, aby dotrzeć do kościoła. Zgłoszenia nowych osób w zakrystii.
 13. Rodziców i dzieci klas III, które mają przystąpić do I Komunii Św., w imieniu Firmy Krawieckiej zapraszamy w przyszłą sobotę 6 czerwca do domu parafialnego po odbiór Alb Komunijnych. Aby zachować bezpieczeństwo związane z epidemią prosimy o zachowanie następującego porządku:
 • Szkoła Podstawowa Nr 1 – klasa 3a od godz. 9.30, klasa 3b od godz. 10.15
 • Szkoła Podstawowa Nr 2 – od godz. 11.00
 • Szkoła Podstawowa Nr 3 – klasa 3a od godz. 11.30, klasa 3b od godz. 12.00
 1. W piątek 5 czerwca odbędzie się wieczór modlitwy dla maturzystów. Rozpoczęcie modlitewnego spotkania o godz. 19.00, zakończenie Mszą Św. o 20.00. Podczas czuwania będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi św. Zapraszamy wszystkich tegorocznych Maturzystów, ich Rodziców i Nauczycieli do wspólnej modlitwy w intencji pomyślnego zdania egzaminów i wyboru odpowiedniej drogi życiowej.
 2. W I sobotę miesiąca, o godz. 7.00 Msza św. Wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy całego świata. Po Mszy św. różaniec i zmiana tajemnic żywego różańca.
 3. Zgodnie z nowymi wytycznymi władz państwowych i kościelnych, od soboty 30-tego maja zniesiono limity udziału wiernych w Mszach Św. i Nabożeństwach jednakże pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego dystansu i maseczkach.
 4. Dekretem Biskupa Ordynariusza do niedzieli 31 maja br. obowiązuje ogólna dyspensa od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej udzielona wiernym Diecezji Kaliskiej oraz pozostałym wiernym przebywającym na terenie Diecezji Kaliskiej.

Od niedzieli 7 czerwca br. obowiązywać będzie już tylko dyspensa dla:

 • osób w podeszłym wieku i kobiet w stanie błogosławionym,
 • osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.),
 • osób, które czują wielką obawę przed zarażeniem.

Ksiądz Biskup zachęca usilnie wiernych do udziału w Mszach Świętych oraz do korzystania z sakramentu pokuty.

 1. Zgodnie z dekretem Księdza Biskupa: „Biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujący stan prawny, nie organizuje się procesji Bożego Ciała ogólnomiejskich lub ulicami parafii. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa możliwa jest procesja eucharystyczna po Mszy św. wokół kościoła. Z uwagi na zachowanie limitu 150 uczestników zgromadzeń poza świątynią zaleca się, by odbyło się kilka procesji (np. po każdej Mszy św.)”. Zgodnie z tymi zaleceniami w naszej parafii po każdej Mszy św. odbędzie się procesja eucharystyczna wokół kościoła.
 2. Przed kościołem i w zakrystii jest do nabycia nowy numer Gościa Niedzielnego.

19. Wszystkim którzy w nadchodzącym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny, urodziny, bądź jubileusze składamy najserdeczniejsze życzenia.  

 

PROJEKT RENOWACJI OŁTARZA, AMBONY I KRZYŻA
W KOŚCIELE ŚW. MARKA

Nasza Parafia pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie w ubiegłym roku rozpoczęła starania pozyskanie funduszy na renowacją ołtarza, ambony i krzyża zawieszonego nad wejściem do zakrystii w kościele Świętego Marka, w ramach projektu: „Święty Marek, kościół pw. Św. Marka: prace konserwatorskie przy zabytkowym wyposażeniu kościoła – ołtarzu głównym, krucyfiksie oraz ambonie”. Jest to program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020 Ochrona zabytków.

Dnia 9 kwietnia 2020 roku Parafia została poinformowana o przyznaniu (na etapie odwoławczym po pierwszych rozstrzygnięciach) dofinansowania na realizację wskazanego projektu w wysokości 250 000,00 zł.

Bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy swoją pracą i staraniami przyczynili się do tego, abyśmy otrzymali to dofinansowanie z MKiDN.

Kwota o którą wnioskowaliśmy do Ministerstwa Kultury była znacznie wyższa, i dlatego ta, którą otrzymaliśmy jest niewystarczająca na całość zamierzonych prac, gdyż koszt przygotowania wniosku, koszty związane z dokumentacją i wreszcie prace konserwatorskie według kosztorysów, które zostały złożone do zatwierdzenia przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu łącznie zostały wycenione na ok. 345 tys. zł. ale i tak mamy wielką radość w sercu z otrzymanej dotacji i za nią dziękujemy Panu Bogu i św. Markowi.

W ostatnim czasie wystąpiłem z wnioskiem do Urzędu Miasta i Gminy w Sycowie, o pomoc i wsparcie w sfinansowaniu całości prac, jednak wiemy jak w tym czasie epidemii trudno o środki finansowe z budżetów samorządowych, a brakuje ok. 95 tys. zł., nam  dlatego zwracam się o wasze wsparcie i wszelką pomoc finansową.

Jeśli mógłbyś wesprzeć to dzieło (jako firma, instytucja, czy osoba prywatna), aby ołtarz Św. Marka i inne zabytki ruchome mogły znowu wyglądać pięknie to już teraz bardzo DZIĘKUJĘ.

Ofiary można wpłacać na konto parafialne z dopiskiem Święty Marek – numer jest podany na stronie głównej, bądź zapraszam do osobistego kontaktu.

ks. Proboszcz Rafał Kopis